تبلیغات
اهل سنت مذهب حنفی - آموزش نماز قسمت اول
اهل سنت مذهب حنفی

فضل نماز

نماز شأن و منزلت بزرگی در اسـلام دارد، و ركن دوم از اركان اسلام است كه اسلام بنده صحیح و درست نمى شود مگر با ادای آن، و اینكه كسالت در آن از صفات منافقین است، و تـرك آن كفر و گمراهی و خـروج از دایرهء اسلام مى باشد، چنانكه رسـول گرامی (ص) مى فرماید: ((بین الرجل وبین الشرك والكفر ترك الصـلاة)). [مسلم].

بین مرد و بین شرك آوردن و كافر شدن ترك كردن نماز است.

و همچنین (ص) مى فرماید: ((العهد الذی بیننا وبینهم الصلاة فمن تركها فقد كفر)). [ترمذی].

فرق بین ما مسلمانان و بین كافران و مشركین نماز است، پس كسیكه آنرا ترك كند كافر مى شود.

و نماز پایه و اساس اسـلام است، و آن واسطهء بین بنده و خداست، چنانكه رسول الله (ص) در حدیث صحیح مى فرماید: ((إنَّ أحدكم إذا صلّى  یناجی ربه)). [بخاری].

هر یك از شما وقتی نماز مى خواند با خداوند مناجات مى كند.

و آن عـلامت محبت و دوستی بنده با خـدا و قدردانی او از نعمتهایش مى باشد.

و از بزرگی شأن و منزلت نماز نزد خداوند این است كه اولین فریضه ای است كه بر پیامبر (ص) فرض شده، و فرض شدن آن بر این امت در آسمان در شب إسراء و معراج بوده است.

و وقتی از رسول خدا (ص) سؤال شد: بهترین اعمال كدام است؟ آن حضرت (ص) فرموند: ((الصلاة على  وقتها)). [متفق علیه].

ادای نماز در اوقات آن.

و خداوند آنرا پاكیزگی از گناهان و كارهای ناشایست قرار داده است، چنانكه رسـول خدا (ص) مى فرماید: ((أرأیتم لو أنَّ نهراً بباب أحـدكم یغتسل منه كلَ یومٍ خمس مرات هل یبقى  من درنه شیء؟ قالوا: لا قال: كذلك الصلوات الخمس یمحو الله بهن الخطایا)). [متفق علیه]. ببینید اگر جوی آبی بر درب خانهء یكی از شما جاری باشد و هر روز پنج بار در آن خودش را بشوید آیا از چرك وپلیدی بدن او چیزی باقی مى ماند؟ صحابه رض گفتند: خیر، آنحضرت (ص) فرمود: همچنین نمازهای پنجگانه كه خداوند بوسیلهء آن خطاها و گناهان را محو و نابود مى كند.

و در حـدیث آمده كه آخرین وصیت رسول الله (ص) برای امت و آخرین سفارش ایشان در وقت وداع گفتن این دنیا بسوی آخرت این بود كه فرمودند: ((در اداى  نماز، وحقوق بردگان از خـدا بترسید، یعنی: به آنان احسان و نیكی كنید)). [أحمد ونسائی وابن ماجه].

و خداوند در قرآن امر نماز را بسیار بزرگ شمرده و نماز و اهل نماز را شرافت بخشیده است، و در مواضع بسیار زیادی از قرآن كریم آنرا یاد فرموده، و بطور خصوصی به آن سفارش نموده است، از آن جمله ارشاد بارى تعالی چنین آمده است: )حَافِظُواْ عَلَى  الصَّلَوَاتِ والصَّلاَةِ الْوُسْطَى  وَقُومُواْ لِلّهِ قَانِتِینَ(238)(. [البقرة].

[بر(گزاردن) نمازها و(بویژه) نماز میانه(عصر) پایبند باشید و برای خداوند فروتنانه(به عبادت) بایستید].

و همچنین خداوند مى فرمایـد: )وَأَقِمِ الصَّلاَةَ إِنَّ الصَّلاَةَ تَنْهَى  عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ(45)(. [العنكبوت].

[و نماز را بر پاى دار. كه نماز از(كارهای) ناشایست و ناپسند باز مى دارد].

و باز مى فرماید: )یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ(153)(. [البقرة].

[ای مؤمنان، از بردباری و نماز مدد بجویید، كه خدا با بردباران است].

و همچنین مى فرمایــد: )إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى  الْمُؤْمِنِینَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا(103)(. [النساء].

[كه نماز بر مؤمنان واجبی زماندار است].

و خداوند بر كسى كه نماز را ضایع و پایمال كرده ادا نمى كند، عذابی دردناك واجب نموده و مى فرماید: )فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلاَةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا(59)(. [مریم].

[آنگاه پس از آنان ناخلفانی جانشین شدند كه نماز را ترك كردند و از خواسته ها(ی نفسانی) پیروی كردند. پس(كیفر) گمراهی را خواهند یافت].

پس بر هر مسلمان واجـب است كه بر نماز محافظت و پایبندی كند، و همچنانكه خداوند آنرا فرض نموده، و در اوقات خـودش آنرا ادا كند، با نیّت اینكه این عبادت به شكل درست، اطاعت از خدا و رسول خداست، و بداند كه در صورت تخلف به خشم و غضب دردناك و عقاب خداوندی گرفتار خواهد شد.


 

نمازهای فرض و سنت و واجب

 

نمازهای فرض وسنت بر مسلمان در هر شبانه روز پنج وقت است كه عبارتند از: نماز صبح كه آنرا نماز فجر یا بامداد گویند، و نماز ظهر، و نماز عصر، و نماز مغرب، و نماز عشاء و یا خفتن.

1 ـ نماز صبـح: دو ركعت سنت و دو رکعت فرض است و وقت آن از طلوع فجر صادق یعنی فجر دوم ـ و آن روشنی است كه در آخر شب از جهت مشرق مى آید ـ تا طلوع آفتاب.

2 ـ نماز ظهر: چهار ركعت سنت چهار ركعت فرض ودو رکعت سنت است و وقت آن از اول زوال (مایل شدن) آفتاب از وسط آسمان شروع مى شود و تا هنگامی كه سـایهء هـر چـیز عـلاوه از سـایـهء اصلی آفتـاب یك بـرابـر آن شود ادامه دارد() .

3 ـ نماز عصر: چهار ركعت است و وقت آن بعد از انتهای وقت نماز ظهر شروع مى شود تا اینكه سایهء هر چیز دو برابر آن شود (و وقت ضرورت) تا قبل از غروب آفتـاب كه رنگ آن زرد شود ادامه دارد.

4 ـ نماز مغرب: سه ركعت فرض و دو رکعت سنت است و وقت آن از غروب آفتاب شروع شده وتا ناپدید شدن شفق سرخ ادامه دارد.

5 ـ نماز عشـاء چهار ركعت فرض دو رکعت سنت و سه رکعت وتر واجب است و وقت آن بعد از انتهای وقت مغرب تا یك سـوم شب و یا نیمه أول شب ادامه پیدا مى كند.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 اسفند 1389 توسط محمد محمدی